XX – lecie Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego – obchody wojewódzkie

Pokaz ratownictwa wodnego, przemarsz ulicami Stężycy, msza święta, pokaz sprzętu ratowniczego oraz odznaczenia, medale i podziękowania dla działających w strażackich szeregach, jak i tych wspierających funkcjonowanie straży – tak w wielkim skrócie przebiegło sobotnie świętowanie 20-lecia działania Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, które miało miejsce w Stężycy.

Świętowanie 20-lecia działalności Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego rozpoczęło się na stężyckiej marinie. Uczestnicy tej części uroczystości mieli okazję obejrzeć sprzęt ratownictwa wodnego będący na wyposażeniu jednostek OSP z terenu powiatu kartuskiego. Strażacy dali też pokaz profesjonalnego ratownictwa wodnego w najlepszym wykonaniu.

Następnie wszyscy uroczystym korowodem przemaszerowali do miejscowego kościoła, gdzie miała miejsce msza święta w intencji strażaków. Po niej uczestnicy obchodów 20-lecia KSRG zapoznali się z wozami strażackimi będącymi na wyposażeniu Komend PSP z całego województwa, by następnie spotkać się w sali widowiskowo – sportowej w Stężycy i wziąć udział w uroczystej gali.

Podczas niej uhonorowano i odznaczono kilkudziesięciu druhów OSP oraz podziękowano im za codzienną służbę na rzecz ratowania mienia, zdrowia i życia drugiego człowieka. Wśród odznaczonych znaleźli się również nasi druhowie:
– Prezes OSP Sulęczyno – Robert Roda odznaczony Brązową Odznaką Zasłużonych dla Ochrony Przeciwpożarowej,
– Komendant Gminny – Andrzej Roda wyróżniony Honorową Odznakę Zasłużonych dla Rolnictwa

Ponadto komendanci powiatowi PSP oraz parlamentarzyści i zasłużeni dla straży otrzymali Pamiątkowe Ryngrafy. Wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu kartuskiego z rąk Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach odebrali srebrne patery.

W obchodach uczestniczyło wielu znamienitych gości:
– Z-ca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Marek Kowalski
– Pomorski Komendant Wojewódzki, st. bryg. Andrzej Rószkowski