Straż Pożarna na terenie całego kraju prowadzi działania w zakresie zwalczania zagrożenia związanego z koronawirusem. Działania PSP oraz OSP mają charakter wspomagający działania innych służb. Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie również czynnie biorą udział  w działaniach mających na celu niesienie pomocy ludziom, którzy tej pomocy potrzebują, a w tym celu służy nam specjalnie dedykowany samochód VW Transporter T6, który otrzymaliśmy w użyczenie od Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie w czerwcu tego roku.

Działania naszych strażaków skupiają się głównie na pomocy w dowozie żywności i leków do osób starszych, będących w grupie ryzyka oraz przebywających na kwarantannie. Druhowie udają się do Gminnego Ośrodka Pomocy, w których dostają dyspozycje, do jakich osób i pod jakie adresy należy dotrzeć i dostarczyć artykuły pierwszej potrzeby. Ratownicy odpowiednio zabezpieczeni, dowożą pod wskazany adres leki oraz żywność, pozostawiają pod drzwiami i o zaistniałym fakcie informują domowników na odległość z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Wszystkie działania naszych strażaków nie mają wpływu na gotowość operacyjną Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie. Wezwania, interwencje, miejscowe zagrożenia czy pożary obsługiwane są jak dotychczas z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Nasi strażacy włączają się również w akcję „Nie kłam medyka, nie kłam ratownika”. Pamiętajmy, że to do nas należy obowiązek poinformowania strażaka o przebywaniu na kwarantannie, zakażeniu wirusem SARS CoV-2 bądź podwyższonej temperaturze. Strażacy dołożą wszelkich starań, aby podejmowane działania przebiegły bezpiecznie, bez niepotrzebnego narażania osób trzecich. Tylko zdrowy i świadomy zagrożenia ratownik może nieść pomoc – miejmy to zawsze na uwadze.

/zdj. OSP Sulęczyno/