7 listopada br. strażacy OSP z gminy Sulęczyno uczestniczyli w ćwiczeniach na terenie zakładu przetwórstwa drzewnego Scandpol w Sulęczynie.
Ćwiczenia składały się z dwóch epizodów
I epizod: Pożar w pomieszczeniu kotłowni w wyniku którego poszkodowane zostały 2 osoby. Pożar intensywnie się rozwija i zagraża sąsiednim obiektom. Zadaniem straży pożarnej było szybkie dotarcie do osób poszkodowanych, ich ewakuacja w miejsce bezpieczne oraz udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz spowolnienie rozwoju pożaru, jego lokalizacja i ugaszenie.
II epizod: W wyniku powstałego pożaru silnemu promieniowaniu cieplnemu poddana została butla z acetylenem. Strażacy mieli za zadanie wdrożyć w życie procedurę chłodzenia butli z gazem niebezpiecznym oraz zbudować gaśnicze stanowisko bezobsługowe.
Celem ćwiczeń było między innymi doskonalenie umiejętności strażaków w zakresie elementów taktyki działań gaśniczych i taktyki działań ratowniczych, koordynacji działań oraz przejmowania i dowodzenia przez Kierującego Działaniem Ratowniczym, zapoznanie strażaków ze specyfiką zakładu i sprawdzenie możliwości zaopatrzenia wodnego do zewnętrznego gaszenia pożaru.
W ćwiczeniach uczestniczyły wszystkie 3 jednostki OSP z terenu gminy Sulęczyno zaś nadzór nad przebiegiem ćwiczeń pod względem technicznym i merytorycznym sprawowali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP w Kartuzach.