Ćwiczenia na terenie zakładu SCANDPOL w Sulęczynie

Kilka zastępów straży pożarnej z terenu naszej gminy brało udział w ćwiczeniach zorganizowanych w ramach rocznego planu szkolenia jednostek OSP z gminy Sulęczyno.
Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że na terenie zakładu SCANDPOL zajmującego się obróbka drewna, w wyniku zwarcia silnika elektrycznego, wybuchł pożar w rurociągu transportującym trociny do miejsca ich składowania. Podczas próby gaszenia powstałego pożaru, poszkodowany został również jeden z pracowników. Drugi z pracowników w wyniku szoku stracił przytomność. Również jeden z ratowników podczas prowadzonych działań stracił przytomność.

Pierwsze na miejsce zdarzenia przybyły zastępy z OSP Sulęczyno. Pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał, zagrażając bezpośrednio suszarni i hali magazynowej. Dodatkowym utrudnieniem był brak zaopatrzenia wodnego na terenie zakładu.  W wyniku przeprowadzonego rozpoznania, KDR poprosił o zadysponowanie zastępów z OSP Kistowo i OSP Mściszewice. Przybyłe na miejsce ćwiczeń dodatkowe zastępy, maiły na celu zorganizować Punkt Czerpania Wody na pobliskim jeziorze oraz dowozić środki gaśnicze na teren działań.

Tak pokrótce można opisać scenariusz ćwiczeń, których inicjatorem był Komendant Gminny dh Andrzej Roda. W składzie zespołu organizującego ćwiczenia byli również dh Kazimierz Gliniecki – Naczelnik OSP Sulęczyno oraz Z-ca Naczelnika OSP Sulęczyno dh Andrzej Piechowski. Działaniom strażaków przyglądał się  Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza oraz st. kpt. Wojciech Markowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

/zdj. kartuzy-info/