Nocne działania strażaków OSP Sulęczyno

Kolejny wyjazd strażaków z Sulęczyna. W nocy z 28 na 29 czerwca Dyżurny Operacyjny  SKKP w Kartuzach poinformował nas o konieczności zabezpieczenia lądowiska dla helikoptera LPR  na pobliskim stadionie sportowym.

Z informacji jakie otrzymaliśmy od Dyżurnego Operacyjnego z SKKP w Kartuzach wynikało, że zaistniała  pilna potrzeba przetransportowania pacjenta do Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Gdańsku. Pacjent z poważnymi problemami kardiologicznymi w stanie stabilnym znajdował się pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przed dostępem osób postronnych oraz dokładnym sprawdzeniu lądowiska w celu wyeliminowania luźnych przedmiotów, które mogłyby wbić się w powietrze i uszkodzić maszynę. Teren lądowiska asekuracyjnie zabezpieczono   jedną linią gaśniczą, którą zakończono prądownicą pianową.  Następnie strażacy za pomocą sprzętu oświetleniowego oznaczyli miejsce lądowania helikoptera. Po nawiązaniu łączności radiowej i podaniu zespołowi LPR szczegółowych informacji dotyczących miejsca lądowania, pilot zdecydował się o posadzeniu maszyny na płycie boiska.

Pacjent szybko i sprawnie został przekazany załodze LPR i już po kilku minutach znajdował się w drodze do szpitala. W bezpośrednie działania zaangażowane były 3 zastępy z naszej jednostki w obsadzie 11 strażaków:
– SLRR – 1 osób
– SLRt – 5 osób
– GBA 2,5/24 – 5 osób.

Całość działań koordynował Komendant Gminny OSP, Dh. Andrzej Roda.