Druh naszego OSP niósł pomoc w Nepalu

Ostatnie dni kwietnia zapiszą się smutną kartą w historii Nepalu, niewielkiego państwa u podnóża Himalajów. Silne trzęsienie ziemi z dnia 25.04.2015 r. o sile 7,9 stopnia w 9 stopniowej skali Richtera, dokonało katastroficznych zniszczeń w promieniu 100 km od stolicy Nepalu – Kathmandu. Sama stolica kraju również bardzo ucierpiała.

Polska w ramach pomocy międzynarodowej INSARAG wysłała do Nepalu ratowników – strażaków PSP. W skład Polskiej Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej HUSAR Poland, weszli ratownicy z Gdańska, Nowego Sącza, Warszawy, Łodzi i Poznania w ilości 81 osób. Ratowniczy zabrali ze sobą również psy ratownicze, wyspecjalizowane w poszukiwaniu osób uwiezionych pod gruzami.

Jednym z ratowników, który zgodnie z rozkazem Komendanta Głównego wyjechał do Nepalu, był nasz druh – Andrzej Piechowski, sprawujący funkcję Z-cy Naczelnika w naszym OSP.

St. sekc. Andrzej Piechowski pełniący służbę w KM PSP w Gdańsku, jest nieetatowym członkiem Gdańskiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej. W latach poprzednich brał udział w licznych szkoleniach i ćwiczeniach poligonowych, mających na celu przygotowanie go do ciężkiej służby poza granicami naszego kraju.

Polska Ciężka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza HUSAR Poland, swoje działania prowadziła głównie w stolicy kraju Kathmandu. Rozmiar zniszczeń był ogromny. Ratownicy musieli się zmagać z bardzo niestabilnymi konstrukcjami budowlanymi, pod którymi znajdowały się zagruzowane osoby. Mimo zmożonych i wyczerpujących działań niestety nie udało się polskiej grupie wyciągnąć żywych osób.