Akcja z 20.03.2015

W dniu 20.03.2015 o godz. 14.45 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Kartuzach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Widna Góra, gm. Sulęczyno. Dyżurny Operacyjny Powiatu niezwłocznie o zaistniałym fakcie poinformował Punkt Alarmowy OSP Sulęczyno.

Na miejsce pożaru udali się druhowie z miejscowej jednostki OSP w sile trzech zastępów:

– SLRR,

– GBA 2,5/24,

– GCBA 5/32.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu sytuacji pożarowej, dowódca akcji poprosił o wsparcie, w sile jednego zastępu z OSP Gowidlino. Pożar poszycia leśnego niebezpiecznie rozwijał się w kierunku zabudowań letniskowych. Bezpośrednio zagrożony był jeden domek wypoczynkowy. Przyczyną pożaru najprawdopodobniej była nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym.

Ostatecznie w działaniach ratowniczo – gaśniczych udział brały 4 zastępy oraz 18 strażaków. Na miejsce zadysponowany został również patrol Straży Leśnej. Spaleniu uległo 2500 m2 poszycia leśnego. Działania trwały prawie 2 godz.