Obchody 100 – lecia Naszej jednostki

Uroczyste obchody 100 – lecia Naszej jednostki rozpoczęto mszą świętą w miejscowym kościele pw. Św. Trójcy. Po uroczystościach kościelnych druhowie i zaproszeni goście w asyście kompani honorowej przemaszerowali najpierw przed strażnicę, gdzie nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy – symbolu uznania miejscowej ludności za społeczną służbę strażaków OSP Sulęczyno,  a następnie na plac apelowy przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie.

Tam nastąpiło oficjalne złożenie meldunku przez Dowódcę uroczystości – dh Kazimierza Glinieckiego – Naczelnika OSP Sulęczyno, na ręce V-ce Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP – dh Zygmunta Tomczonek.   Następnie wszystkich zaproszonych gości powitał prezes dh Robert Roberta, przedstawiając też historię jednostki:

„Jubileusz istnienia 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie jest najbardziej sprzyjającą okazją do podsumowania dotychczasowej działalności. Cofając się zatem wstecz, należy uzmysłowić sobie bohaterstwo, ofiarność i poświęcenie naszych dziadów ojców i braci w społecznej służbie, w walce z żywiołem dla dobra naszych bliźnich i całej społeczności miejscowego środowiska. Wspominamy tą działalność dlatego, by oddać hołd wszystkim druhom, którzy nie doczekali tej uroczystej chwili, a położyli ogromne zasługi w rozwój ochrony przeciwpożarowej. Wspominamy również dlatego, by z efektów ich bezinteresownej i trudnej pracy czerpać przykład i siłę do nowych zadań jakie na nas czekają” – zaznaczał Robert Roda.

Złoty jubileusz był doskonałą okazją do podziękowania druhom za ich bezinteresowną służbę. Goście nie szczędzili słów wdzięczności i uznania w Naszym kierunku:

„Dzisiejsza OSP w Sulęczynie to dobrze wyposażona w sprzęt jednostka zapewniająca wykonanie dobrowolnie przyjętych na siebie obowiązków w zakresie ratowania zagrożonego zdrowia, życia, mienia i środowiska na wysokim profesjonalnym poziomie. Swoją upartością, zawziętością, inicjatywą i zaangażowaniem stworzyliście pełne warunki lokalowe do swej statutowej działalności. Jesteście kontynuatorami szczytnego dorobku Waszych poprzedników, którzy swoją pracą i całym życiem świadczyli o poświęceniu dla bliźniego, wierności tradycji oraz ofiarności dla Ojczyzny. Ta Wasza uroczystość jest wyrazem dokonań Waszej straży, stanowi oparcie dla strażaków w trudach i codziennych zmaganiach przy likwidacji zagrożeń” – akcentował Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach, st. bryg. Edmund Kwidziński.

Podczas uroczystości nastąpiło oficjalne przekazanie i poświęcenie dwóch nowych wozów, średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego na podwoziu  IVECO oraz lekkiego samochodu ratownictwa technicznego marki Ford. Sobotnie święto było również doskonałą okazją do uhonorowania zasłużonych strażaków.

Lista odznaczonych i wyróżnionych strażaków:

Złotym Znakiem Związku OSP RP odznaczony został:

– dh Sławomir Hetmański

Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza uhonorowani zostali:

dh Andrzej Roda

dh Kazimierz Gawin

Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

dh Remigiusz Kostrzewski

dh Wacław Kozieniec

Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

dh Marek Węsierski

dh Jolanta Lass